ЛОР: ризики зниження імунітету навесні

26 февраля 2019

На межі зими та весни завжди наступає сезон ГРВІ та грипу. В першу чергу, від вірусної інфекції страждають наші дихальні шляхи, що вкриті зсередини епітелієм. Його основне завдання  – затримати попадання вірусів і бактерій в організм.

Проте, на фоні порушення захисних бар’єрів носоглотки, зниження неспецифічного та специфічного протиінфекційного імунітету, під впливом переохолодження, нервово-психічного перенапруження і несприятливих екологічних впливів, шкідливі мікроорганізми все ж потрапляють в клітини верхніх дихальних шляхів, розмножуються в них і викликають захворювання.

Захисні бар’єри та імунітет недосконалі у дітей, тому вони хворіють частіше.

Вірусна інфекція виснажує імунну систему і захворювання часто супроводжується ускладненнями бактеріальної природи. Ризик таких ускладнень найбільш високий при відсутності своєчасного повноцінного лікування та у пацієнтів з хронічними запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, пазух носа, ротової порожнини тощо.

Серед них: бронхіт, пневмонія, синусит, отит, пієлонефрит, менінгіт, серцева недостатність та інші.

Увага! Деякі ускладнення проходять безсимптомно, але внаслідок цього знижується імунітет, підвищується ризик виникнення онкологічних захворювань і раніше наступає старість.

Як зрозуміти – це симптоми ГРВІ чи ускладнення?

Звичайно, достовірно установити це може тільки спеціаліст. Але пацієнт може відслідкувати зміни свого стану, щоб при необхідності вчасно звернутись до лікаря. Як правило, «звичайний» нежить у дорослих проходить за 5-6 днів. При поширенні інфекції з носа на приносові пазухи розвивається таке ускладнення, як синусит.

Симптоми, що повинні насторожити хворого: тривала закладеність носа, гнійні виділення, головний біль в ділянці лоба, щік і потилиці. У дітей при поширенні інфекції в носоглотку може розвинутися аденоїдит – запалення глоткового мигдалика, що може проявлятись утрудненим носовим диханням, храпом, гнусавістю, кашлем після сну. З носа та носоглотки інфекція може поширюватись через слухову трубу в порожнину середнього вуха, викликаючи там запалення – отит.

Це проявляється симптомами: біль, закладеність, шум у вусі, зниження слуху.

При виникненні подібних скарг потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою до ЛОР-лікаря. Знизити ризик ускладнень можна, дотримуючись простих правил:

  • постільний режим;
  • своєчасне звернення до лікаря та виконання всіх вказівок;
  • не займатисясамолікуванням;
  • пити багато рідини, щоб прискорити  виведення токсинів і продуктів розпаду вірусів та клітин-захисників імунітету;
  • провітрювати приміщення та проводити в ньому вологе прибирання.

Автор материала

отоларинголог-хирург

Новые статьи

Запись на Прием к Врачу

Фамилия и имя пациента

Ваш контактный телефон