Ускладнення вірусних інфекцій зі сторони ЛОР-органів

07 декабря 2018

Наступив сезон ГРВІ та грипу. В першу чергу, від вірусної інфекції страждають дихальні шляхи, що вистелені зсередини епітелієм, основне завдання якого – затримати попадання вірусів і бактерій в організм. Але «підступні» мікроорганізми на фоні порушення захисних бар’єрів носоглотки, зниження неспецифічного та специфічного протиінфекційного імунітету, під впливом переохолодження, нервово-психічного перенапруження і несприятливих екологічних впливів, все ж потрапляють в клітини верхніх дихальних шляхів, розмножуються в них і викликають захворювання. Захисні бар’єри та імунітет недосконалі у дітей, тому вони хворіють частіше.

Вірусна інфекція виснажує імунну систему, і захворювання часто супроводжується приєднанням ускладнень бактеріальної природи. Ризик таких ускладнень найбільш високий при відсутності своєчасного повноцінного лікування та у пацієнтів з хронічними запальними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, пазух носа, ротової порожнини тощо. Серед них – бронхіт, пневмонія, синусит, отит, пієлонефрит, менінгіт, серцева недостатність та інші. Деякі ускладнення проходять безсимптомно, але внаслідок цього знижується імунітет, підвищується ризик виникнення онкологічних захворювань і раніше наступає старість.

Як зрозуміти – це симптоми ГРВІ чи ускладнення? Звичайно, достовірно установити це може тільки фахівець. Але пацієнт може відслідкувати зміни свого стану, щоб при необхідності вчасно звернутися до лікаря. Як правило, «звичайний» нежить у дорослих проходить за 5-6 днів. При поширенні інфекції з носа на приносові пазухи розвивається таке ускладнення, як синусит. Симптоми, що повинні насторожити хворого: тривала закладеність носа, гнійні виділення, головний біль у ділянці лоба, щік і потилиці.  У дітей при поширенні інфекції в носоглотку може розвинутись аденоїдит – запалення глоткового мигдалика, що може проявлятися утрудненим носовим диханням, храпом, гнусавістю, кашлем після сну. З носа і носоглотки інфекція може поширюватися через слухову трубу в порожнину середнього вуха, викликаючи там запалення – отит. Це проявляється такими симптомами, як біль, закладеність, шум у вусі, зниження слуху.

При виникненні подібних скарг потрібно звернутися за кваліфікованою допомогою до ЛОР-лікаря. Знизити ризик ускладнень можна, дотримуючись простих правил:

  • постільний режим;
  • не займатись самолікуванням, а виконувати вказівки лікаря;
  • багато пити рідини, щоб прискорити виведення токсинів і продуктів розпаду вірусів та клітин-захисників імунітету;
  • провітрювати приміщення та проводити в ньому вологе прибирання.

Автор материала

отоларинголог-хирург

Новые статьи

Запись на Прием к Врачу

Фамилия и имя пациента

Ваш контактный телефон