Поговоримо про холестерин: частина 2

Поговоримо про холестерин: частина 2

У попередній статті ми говорили про рівні холестерину та їхнє значення. У цій статті ми розберемо ЛПНЩ і ЛПВЩ, що це за літери та навіщо вони потрібні.

Отже, ЛПВЩ  ліпопротеїни високої щільності, іноді їх називають «хорошим холестерином», мають максимальну серед ліпопротеїнів щільність через високий рівень білку щодо ліпідів. Ось і перша причина зниження цього показника – низький загальний білок. Частинки ЛПВЩ синтезуються в печінці з аполіпопротеїнів А1 і А2.

ЛПНЩ  ліпопротеїни низької щільності – часто іменується «поганим холестерином» через його зв’язки з ризиком атеросклерозу. Вони є завершальним етапом обміну ліпідів в організмі. ЛПНЩ переносять холестерин з печінки, а також тригліцериди, каротиноїди, вітамін Е та інші ліпофільні речовини, що є дуже важливим!

Функція ЛПВЩ полягає в наступному: вони несуть холестерин назад до печінки, і він буде брати участь у виробленні жовчі.

Питання: так чому ЛПНЩ вважаються ворогами нашого організму?

Кажуть, що якщо ЛПНЩ високі (вище 1.8 у пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями або вище 2.6 у людей без проблем), а ЛПВЩ нижче 1.5 – це свідчить про чинник ризику розвитку атеросклерозу.

Але не панікувати! Якщо все-таки ЛПНЩ високі (більше 2) і ЛПВЩ теж високі (вище 1.5, а краще вище 2), та індекси не виходять за межі оптимальних значень, ці завищені ЛПНЩ можуть бути безпечними і не окисленими, оскільки саме окислений холестерин буде притягувати до себе фібриноген, кальцій і формувати бляшку.

Для більш точної діагностики ризику серцево-судинних патологій ми рекомендуємо перевірити АпоА і АпоВ.

АпоА  це частина ЛПВЩ (хорошого), чим його більше, тим краще. Зниження рівня АпоА на 90% говорить про генетичну липідемію, оскільки його рівень не залежить від функції печінки, жовчного тощо.

АпоВ – входять до складу ЛПНЩ (поганого). Це більш інформативний маркер серцево-судинних захворювань, ніж рівень ЛПНЩ і тригліцеридів.

Співвідношення АпоВ / АпоА має становити 0,9-0,8.

На додаток, давайте розберемо найпростіший спосіб зниження холестерину – застосування статинів. Що це за препарати такі, який ефект очікуємо? А що в підсумку отримуємо?

Побічні ефекти від прийому статинів: наприклад, рабдоміоліз – це руйнування клітин м’язової тканини. Якщо ви відчуваєте після прийому статинів біль у м’язах або підвищення КФК (креатинфосфокінази) за аналізами, це підстава скасувати препарати.

Було проведено велике дослідження, де показали, що прийом статинів підвищує ризик розвитку цукрового діабету, а це один з чинників розвитку серцево-судинних подій (інфаркт, інсульт тощо).
Цікаво, як препарат, що знижує небезпечний холестерин, може призводити до цукрового діабету і серцево-судинних захворювань?

Наступний момент, як ми знаємо з попередньої статті – з холестерину формуються всі гормони, тобто, знижуючи холестерин, у людини раніше настає клімакс. Жіночі статеві гормони до клімаксу захищають наш організм від інфарктів, інсультів і тому подібного. Після настання клімаксу ризик отримати інфаркт дуже швидко збільшується.

Статини, також як і екстракт червоного рису, блокує природний синтез коензиму Q10 (він дуже важливий для здоров’я серця, енергії та бадьорості).

Якщо ви приймаєте статини або червоний рис, слід обов’язково додати коензим Q10 мінімум 50-100 мг щодня. Чому червоний рис небезпечний, запитаєте ви, це ж натуральний препарат, а статини – фармакологічний? Червоний рис складається з натуральних статинів, вони не мають таких побічних ефектів, як статини, але зменшують синтез Q10. Як засіб сходження зі статинів можна використовувати.

Якщо ви приймаєте статини, не можна різко кидати прийом. Буде потужне зростання холестерину та його фракцій. Це як кран забився, а вода і надалі намагається пройти, і після того, як прибрати різко засмічення, буде великий струмінь. Потрібно плавно сходити з цих препаратів, радячись з фахівцем, який веде вас і вже добре знає ваш організм.

Таким чином, показники аналізів є не просто набором цифр, а важливим маркером стану вашого здоров’я. Кваліфіковані фахівці центру CitiDoctor, завдяки наявності в клініці власної лабораторії, можуть швидко призначити необхідну лабораторну діагностику та підтвердити або спростувати діагноз. Довіряйте своєму лікарю та пам’ятайте, що пройти профілактичний огляд ніколи не є зайвою, а тільки доречною турботою про себе.

Автор матеріалу

Запис на прийом до лікаря

Ваше ім'я

Ваш контактний телефон