Радикальна простатектомія
Рак передміхурової залози (РПЗ), найчастіший недерматологічний тип раку чоловіків у західних країнах, є соціально значущою проблемою. Нині в Україні на обліку перебуває понад 30 тис. пацієнтів, смертність протягом року після встановлення діагнозу сягає 20,9%. Радикальна простатектомія (РПЕ) є одним з найбільш ефективних методів лікування локалізованого РПЗ з хорошими показниками 10- та 15-річного виживання.
РПЕ повинна не тільки нести в собі онкологічний контроль, а й мати оптимальні функціональні результати та відсутність рецидиву після операції. Нетримання сечі є найбільш неприємним очікуванням в житті хворих після виконання РПЕ. У клініці «СІТІ ДОКТОР» ключовим моментом для команди наших лікарів є розв’язання цієї проблеми шляхом збереження рабдосфінктера по всій довжині за обов’язкової умови відсутності його травмування.
У цьому контексті важливим етапом операції є перетин венозно-дорсального комплексу та відсікання передміхурової залози (ПЗ) від уретри в апікальній її частині. У першу чергу це пов’язано як з небезпекою залишити позитивний хірургічний край, так і з тим, що будь-яке втручання у цій галузі так чи інакше призводить до травм зовнішнього сфінктера уретри. У зв’язку з цим вважається логічним виконання перетину венознодорсального комплексу без попереднього прошивання, перев’язування чи коагуляції.
Операція проводиться під ендотрахеальним наркозом. Найчастіше ми використовуємо класичну W-подібну схему встановлення троакарів. Лапароскопічну РПЕ ми виконуємо як екстраперитонеально, так і трансперитонеально. Після лімфаденектомії (якщо така була необхідна) переходимо безпосередньо до здійснення переднього підходу до ПЗ. Передню поверхню ПЖ виділяємо з боків до тих пір, поки вона не залишиться покритою з обох сторін тільки тазовою фасцією. Потім виділяємо апікальну та медіальну частини залози. Далі приступаємо до відділення сечового міхура від ПЗ. Після поділу органів у цій зоні диссекцію продовжуємо латеральніше, ближче до краю ПШ, при цьому розділяємо фіброзні волокна, що прикріплюють до ПШ сечовий міхур.
В результаті уретра повністю виділена з навколишніх тканин. Після остаточного гемостазу виконуємо міхурово-уретральний анастомоз, використовуючи техніку безперервного шва. Після завершення формування міхурово-уретрального анастомозу перевіряємо його герметичність шляхом наповнення сечового міхура по уретральному катетеру стерильним розчином об’ємом 250 мл.
Далі як етап повного відновлення фасціальних структур малого тазу виконуємо передню суспензію міхурово-уретрального анастомозу шляхом зшивання безперервним обвивним швом ендопельвікальної фасції, arcus tendineus fasciae pelvis, збережених пубопростатичних зв’язок з детрузором. Черевну порожнину дренуємо трубчастим дренажем у здухвинній ділянці через троакарний отвір. Через розширений пупковий троакарний отвір видаляємо контейнер із препаратом.
Отже, нетримання сечі є ускладненням, якого найбільше бояться пацієнти після РПЕ. Важливу роль у механізмі утримання сечі безсумнівно грає зовнішній сфінктер уретри, а саме його травматизація під час перев’язування венозно-дорсального комплексу. Оскільки волокна сфінктера перебувають у безпосередній близькості до венозно-дорсального комплексу, під час прошивання чи коагуляції комплексу відбувається травматизація рабдосфинктера, що зумовлює погіршення функціональних результатів, зокрема утримання сечі у післяопераційному періоді.
Відсутність попереднього перев’язування венозно-дорсального комплексу дозволяє мінімізувати травматизацію рабдосфінктера на цьому етапі операції.
Як показує наша практика, сучасні методики перетину венозно-дорсального комплексу саме без попереднього прошивання при виконанні лапароскопічної РПЕ у хворих на локалізовані форми РПЗ істотно впливають на збереження функції утримання сечі, а саме: кожен другий пацієнт відзначає повне утримання сечі в ранні терміни, а в пізні терміни на 30% більше хворих повністю утримують сечу.
Ми пишаємося командою урологів, що представляє наш медичний центр. Вони працюють одразу в декількох спеціальностях, мають якісний склад досвідчених фахівців і ставлять рівень життя пацієнта після операції на перше місце. Нам важливо не тільки побороти хворобу, але і бути певними, що ми зробили все можливе, щоб зберегти ваш настрій, комфорт і любов до життя!