Хочу все знати про ендоскопію шлунку

21 грудня 2018

Часто захворювання шлунково-кишкового тракту проявляються неочікувано. Людина відчуває різні симптоми, такі як болі в шлунку, печія, гіркота в роті. Вони застигають зненацька, сильно погіршуючи якість життя. Найцікавішим є те, що багато людей до останнього моменту не звертають уваги на ці неприємності та не йдуть за допомогою до лікаря. Однак, у випадку появи болю в шлунку, що повторюється, звернутися за консультацією до спеціаліста просто необхідно.

Для дослідження стану шлунку зсередини призначають процедуру, відому як ендоскопія. Вона проводиться спеціальними гнучкими трубками, до яких прикріплені мікрокамери.

Таким чином, під час обстеження лікар має можливість побачити весь шлунково-кишковий тракт зсередини, провести запис обстеження.

Ендоскопія шлунку допомагає виявити патології та порушення навіть на найбільш ранніх стадіях. Серед хвороб, які найчастіше діагностуються під час процедури, такі:

  • гастрити, виразки;
  • портальна гіпертензія;
  • передракові утворення;
  • анемія;
  • поліпи, рак стравоходу, шлунку;
  • целіакія (непереносимість глютену).

Багато пацієнтів вважають, що процедура ендоскопічного дослідження болісна та навіть травматична, хоча це зовсім не так. Звісно, вона не з приємних, але це найбільш швидкий і точний спосіб діагностики стану шлунку, альтернатив якому немає. Більш того, ендоскопічне обстеження ШКТ може нести лікувальний характер. Лікар має можливість зупинити кровотечу, вилучити частинки їжі, що застрягли, взяти зразок тканин на дослідження та видалити невелике новоутворення.

Наважуючись на проведення гастроскопії або колоноскопії, люди, як правило, довго вивчають простори інтернету. Чи це боляче, чи ендоскоп не пошкоджує внутрішні органи, чи використовується анестезія. Всі ці та інші питання, разом із відгуками друзів і близьких, не дають спокою.

Ми зібрали в одному місці найбільш розповсюджені запитання щодо проведення ендоскопічних процедур та дали відповіді на них.

Болючість процедури

Біль під час процедури – найчастіше запитання до лікаря.

Відповідь на нього: ні, це не боляче. Неприємно – так, але не боляче. Лікар вводить гнучкий ендоскоп в прохід, яким доставляється в шлунок їжа. Процедура займає близько 5 хвилин, тому пацієнт не відчуває особливого дискомфорту, оскільки перед обстеженням приймаються спазмолітики та засоби місцевої анестезії.

Чи це безпечно?

Перше – це питання дезінфекції апарату. В клініці CitiDoctor це відбувається в автоматичному режимі в спеціальній знезаражувальній шафі. Для обстеження кожного пацієнта використовується новий пакет інструментів, що пройшли спеціальну обробку, під час якої очищується не лише поверхня, але і внутрішня частина трубок. Це відповідає міжнародним стандартам.

Друге – страхи фізіологічного характеру. Пацієнти запитують, чи вони не задихнуться, чи не пошкодить ендоскоп горло або внутрішні органи. Задихнутися неможливо, оскільки ендоскоп «іде» не в дихальні шляхи, а досліджує лише частину, пов’язану зі шлунково-кишковим трактом.

Сам апарат – гнучка трубка, з якою легко працювати, задавати напрямок. В ній немає частин, що виступають, трубка спеціально спроектована для проведення внутрішніх досліджень і ніяк не може травмувати органи. Варто відмітити, що блювотні позиви, як правило, виникають. Але це відбувається лише на самому початку дослідження, коли лікар проходить зону з великою кількістю нервових закінчень. Для того щоб мінімізувати неприємні відчуття, перед дослідженням в горло пацієнта впорскується місцевий анестетик, щоб притупити чутливість у цій зоні.

Якщо під час дослідження лікарю необхідно буде зробити забір біоматеріалу?

Такі ситуації трапляються. Жодних больових відчуттів під час забору матеріалу у пацієнта не виникає. На місці забору утворюється мікроскопічне садно, що само доволі швидко заживає. Час дослідження збільшується в середньому на півхвилини.

А що на рахунок колоноскопії?

Для огляду нижнього відділу ШКТ пацієнту пропонується колоноскопія. Процедура відбувається таким чином: спочатку гнучка трубка вставляється в задній прохід, потім її повільно просувають через усі ділянки товстого кишківника, доки колоноскоп не досягає місця з’єднання з тонкою кишкою.

Ендоскопічне обстеження товстої кишки показано у випадках:

  • частих болів у животі;
  • порушень стулу;
  • тривалого закрепу, діареї;
  • виявлення крові в калі;
  • втрати ваги без причини.

Варто врахувати чинник спадковості: якщо у когось із родичів виявляли поліпи або рак у відділах ШКТ, обстеження є обов’язковим. Лікарі рекомендують проходити огляд за допомогою колоноскопа всім особам після 50 років.

Ендоскопія товстої кишки – це найкраща процедура для виявлення таких захворювань:

  • хвороба Крона;
  • неспецифічний виразковий коліт;
  • дивертикуліт;
  • поліпи укишківнику;
  • рак товстої кишки.

Перед проведенням колоноскопії пацієнтів особливо хвилює питання болісності процедури. Не можна заперечувати дискомфорт під час дослідження, його провокує натягнення стінок, коли колоноскоп проходить повороти та вигини кишківника. Але відчуття залежать від цілого ряду чинників, і все дуже індивідуально. Лікар не може оцінити наперед больовий поріг пацієнта до початку процедури. Численні відгуки пацієнтів стосовно колоноскопії, навпаки, є позитивними. Багато хто просто не відчуває особливого дискомфорту під час неї.

Як відбувається колоноскопія?

Для зручності пацієнта вкладають на бік або в положення «на спині». Гнучка трубка колоноскопа вводиться в задній прохід. Стінки кишківника розправляються через те, що відбувається наповнення їх повітрям. Лікар дуже акуратно та повільно просуває колоноскоп і ретельно оглядає слизову. Вся процедура триває близько 40 хвилин. У випадку виявлення підозрілих ділянок лікар виконує забір біоматеріалу. Якщо всередині є кровотеча, для її зупинки вводяться ліки або робиться припалювання пошкоджених судин. Ці маніпуляції не викликають болісних відчуттів.

Анестезія під час процедури ендоскопії

Завдяки сучасним анестетикам пацієнт легко переносить діагностичну процедуру із застосуванням ендоскопа, а лікар отримує можливість ретельно оглянути внутрішні органи та провести забір матеріалу. В клініці «СІТІ ДОКТОР» є можливість провести процедуру під медикаментозним сном, що абсолютно виключає дискомфорт процедури.

Підготовка до проведення процедури

Ендоскопія шлунку, кишківника – це маніпуляції, що вимагають попередньої підготовки пацієнта. Спеціальна підготовка важлива, оскільки вона забезпечує ефективність ендоскопії. Під час процесу діагностики рештки їжі або відходи травлення не повинні заважати дослідженню слизової оболонки органів.

Усі питання та страхи відносно ендоскопії потрібно залишити в минулому. В клініці CitiDoctor професіональні лікарі проконсультують вас перед проведенням процедури, дадуть відповіді на всі запитання та озвучать необхідні рекомендації. Чекаємо на ваш дзвінок за номером +38 044 333 48 85!

Долучайтеся до наших сторінок у соціальних мережах Facebook та Instagram, щоб отримувати найсвіжіші новини і повідомлення про спецпропозиції.

Нові статті

Запис на прийом до лікаря

Ваше ім'я

Ваш контактний телефон