Варикоцеле та його лікування

16 липня 2020

Варикоцеле – це чоловіче захворювання, що проявляється варикозним розширенням вен на яєчку або сім'яному канатику. Варикоцеле відносять до групи захворювань, пов'язаних із патологією колагену, що виражається в слабкості сполучної тканини та може ускладнитися розвитком гриж, геморою, варикозної хвороби тощо.

Найчастіше варикоцеле діагностується з лівого боку, іноді з правого боку, також спостерігалися діагнози двостороннього прояву. Схильність до прояву даного захворювання найбільша у підлітків, юнаків та чоловіків до 30 років.

З яких причин виникає це захворювання?

  • Генетична схильність до варикозної хвороби;
  • недостатність клапанного апарату яєчкової вени;
  • при раку нирки;
  • тромбози, флебіти, ниркова венозна гіпертензія, пухлини;
  • інтенсивні фізичні навантаження.

Класифікація варикоцеле

1-я стадія – зовнішніх проявів захворювання немає, визначається при пальпації.

2-я стадія  розмір яєчка без змін, однак розширені вени вже помітні не тільки лікареві, але і пацієнтові.

3-тя стадія – помітні зовнішні прояви захворювання, зменшення розмірів яєчка, зміна консистенції яєчка – його гіпотрофія або атрофія.

Варикоцеле

Симптоматика

Розвиток варикоцеле не є летальним або згубним для чоловіка, проте значно впливає на пряму функцію яєчка – сперматогенез, що може спровокувати безпліддя. Справа в тому, що в результаті підвищення тиску в сплетінні вен, розташованих на яєчку, відбувається розвиток аутоімунних реакцій, що зрештою веде до пошкодження сперматогенного епітелію.

Вже на 1-ій стадії захворювання – це буде помітно за результатами спермограми у чоловіків – частина сперматозоїдів знизиться в своїй рухливості та концентрації. Надалі при прогресуванні захворювання спостерігаються і їх морфологічні зміни, що в подальшому призводить до необоротного безпліддя. Статистично доведено, що кожні 6 місяців існування клінічних проявів варикоцеле веде до зниження фертильності чоловіка на 10%.

Важливо знати: варикоцеле часто проявляється відчуттям важкості та болем в яєчку, особливо в другій половині дня і після фізичних навантажень, зміною консистенції яєчка, збільшенням половини мошонки та іншими симптомами.

Діагностика варикоцеле в хірургічному центрі «СІТІ ДОКТОР»

Первинний діагноз при варикоцеле встановлюється при огляді хірургом пацієнта та зборі анамнезу. Додатково в хірургічному центрі CitiDoctor ми виконуємо ультразвукове дослідження мошонки в положенні стоячи, лежачи, органів заочеревинного простору, дуплексне сканування судин яєчка – в стані спокою та при фізичному навантаженні. Обов'язковим є дослідження спермограми, що також проводиться в нашій клініці завдяки наявності власної лабораторії. Також, досліджуємо рівень статевих гормонів чоловіка.

Хірургічне лікування варикоцеле в клініці CitiDoctor

Лікування варикоцеле – тільки оперативне та спрямоване на руйнування венозного рефлюксу в яєчковій вені. Що раніше виконана операція, то менше шансів розвитку безпліддя на фоні атрофії яєчка. Існує три основні методики операцій при варикоцеле:

  • операція Іванісевича;
  • операція Палмера;
  • лапароскопічне лігування яєчкової вени.

Перші дві методики вимагають виконання широкого доступу та нанесення більшої травми. У клініці CitiDoctor ми віддаємо перевагу сучасному високому лапароскопічному лігуванню основного стовбура яєчкової вени.

Хід оперативного втручання

Операція виконується з 3-х невеликих проколів від 5 до 10 мм з використанням ендоскопічного обладнання та набору спеціальних інструментів-маніпуляторів. Хірург виділяє основний стовбур вени, кліпує або перев'язує її та перетинає між кліпсами або лігатурами. При двосторонньому варикоцеле ми можемо з одного доступу виконати двостороннє кліпування яєчкових вен. Також у випадку наявності супутньої пахової грижі хірурги клініки CitiDoctor можуть виконати одночасно лапароскопічну пластику грижі.

  • Тривалість такої операції від 30 до 60 хвилин.
  • Ризик рецидиву – мінімальний.
  • В день операції пацієнт активується, приймає їжу.
  • Больовий синдром після такої операції – відсутній або мінімальний.
  • Терміни госпіталізації, як правило, не перевищують 1 дня.

Надалі, залежно від змін в спермограмі та гормональному фоні чоловіка, призначається курс консервативної терапії для відновлення функції яєчка. Дбайливо ставтеся до свого чоловічого здоров'я та не позбавляйте себе можливості стати батьками, своєчасно звертайтеся за медичною допомогою до пластичних хірургів центру CitiDoctor.

Ставте ваші питання та записуйтеся на консультацію до клініки CitiDoctor за номером тел.: +38 044 333 48 85.

Долучайтеся до наших сторінок у соціальних мережах Facebook та Instagram, щоб отримувати найсвіжіші новини і повідомлення про спецпропозиції.

Автор матеріалу

загальний і лапароскопічний хірург, лікар-хірург вищої категорії, кандидат медичних наук, член-кореспондент Української академії наук

Нові статті

Запис на прийом до лікаря

Ваше ім'я

Ваш контактний телефон